Güncel Haberler

6/recent/ticker-posts

Tarsus Belediyesinin ATA TOHUMU PROJESİ toprakta hayat buldu

Tarsus Belediyesinin yerli tohum kullanımını yaygınlaştırıp gelişimine katkı sağlamak adına başlattığı evladiyelik 'ata tohumu' projesi toprakta hayat buldu.

Ata tohumu ekilebilir alan miktarını artırmak ve kırsal kalkınmayı sağlamak için köylülerle   birlikte ekilen kunduru buğdayının tohumları çimlendi.

Arazide incelmelerde bulunan Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk BOZDOĞAN: bizim baştan beri belediyecilik anlayışımızda şu vardı 'Sağlıklı Belenme'  yani karın doyurmak değil, beslenme olayına önem veriyorduk. Zehirsiz mutfak dediğimiz daha doğrusu hormonsuz mutfak buda ata tohumu ile gerçekleşecek bir olaydı. Bizde bu evladiyelik ata tohumlarını ve ekimini yaygınlaştırmak için yöredeki çiftçilere  özgün kunduru buğdayı tohumunu sağladık.

Ayrıca görevde olduğumuz yaklaşık 2 yıllık sürede belediyemiz bünyesinde Tohum Gen Bankası kurarak çok sayıda meyve sebze türünün özgün genetiğiyle oynanmamış tohumları ve yöreye özgün evladiyelik Ata tohumlarını toplayarak koruma altına aldık ve daha sonra bu tohumları çiftçiye dağıtarak yeniden üretimini sağladık.   

Yorum Gönder

0 Yorumlar