Güncel Haberler

6/recent/ticker-posts

Aydın ÇELİK Yazdı.! Hayvancılıkla ilgili nağmeler

 

Rahat hava almak için balkonlu evleri tercih ediyoruz ama ağaçlar kesilirse ne olur diye tartışmıyoruz bile.

Parklara gidip çocukların toprakla bütünleşmesini istiyoruz ama bir kere bile fidan alıp nasıl dikileceğini göstermiyoruz onlara peki neden. 

Çünkü kapitalist sisteme karşı değil de bu kapitalist sitemin tam içinde olmalarından yanayız. 

Çocuğu öğretmen olsun diye yetiştiriyoruz. İşte o çocuk çalışıp yetişkin bir öğretmen oluyor peki sonra düşük faizli kredinin cazibesine ve çiftlik kurma furyasına kapılarak kurduğu çiftlikte bilgi sahibi olmadan getirdiği ithal hayvanı yurt dışından getirdiği aşılarla hastalıkları önledikten sonra hammaddesinin %48 ‘lik kısmının ithal edilen yemle besleyip kesime hazır hale getirdikten sonra tek bir şey kalıyor geriye elini açıp lütfen ithal karkas et gelmesin demek. 

Sonuç mu hüsran.

80 milyonluk ülkede sadece 17 milyon sığırımız var bu sayı 1980'li yıllarda biz 44 milyonken sığır sayımız 16 milyon imiş peki neden vazgeçtik. 

Kapitalist sitemin işaret parmağı üreteni değil de tüketeni gösterdiği için mi ne zaman özür dileyeceksiniz aç kaldığımız zaman mı.? 

Hani sevdiğimiz birinin ilk gün bayramını kutlamayı unutup ikinci gün gitmeye utanırız ya üretici içinde aynı şeyi mi düşünüyorlar acaba ‘’ya biz bu üreticiyi çok ihmal ettik ama olan oldu artık’’ deyip söylemiyorlarsa söylesinler konu eğer ekmeğimizse çocuklarımızsa ülkemizin refahıysa biz göz yumarız yapılan hatalara.

Saygı ve sevgilerimle.
Aydın ÇELİK 

Yorum Gönder

0 Yorumlar