Güncel Haberler

6/recent/ticker-posts

“DEYİMLERİN DİLİ OLSA” ETWİNNİNG PROJESİ TARSUS HASAN ALİ YÜCEL ORTAOKULUNDA


 Kuruculuğunu Ağrı/Yukarı Gözlüce Öğretmen Burçin Özdemir Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Büşra Gündoğdu’nun yaptığı TARSUS HASAN ALİ YÜCEL ORTAOKULU Türkçe öğretmeni Gülsen KEZER, öğrencileriyle “DEYİMLERİN DİLİ OLSA” eTwinning projesine ortak okul olarak katıldı. 


Pandemi sürecinde öğrencilerle verimli vakit geçirdiklerini belirttiler. Geçmişten günümüze bir kültür mirası olarak aktarıla gelen deyimlerin kullanım sıklığını artırmak ve öğrencilerin deyimleri algılama sürecini kolaylaştırmak için resim, karikatür ve drama çalışmalarına yer verilmiş. 

Proje sonuç ürünü olarak da "Deyimler" konulu bir sergi çalışması yapılarak proje tamamlanmış. Yazı dili ve konuşma dilinde deyim kullanımını artırarak bireylerin etkili konuşma becerilerine sahip olması, Türk geleneklerinin geçmişten getirdiği ve bir kültür birikimi olarak nitelendirilen deyimlerle teknolojinin harmanlanıp kullanılması, web 2.0 araçlarının kullanım alanlarının ve talimatlarının öğrenilmesi, drama çalışmalarından yola çıkılarak beden dilinin aktif ve etkili kullanılması, iletişim ve yaratıcı düşünme becerilerini artırması planlanan projedir.

Okulda kurulan sergiye Okul Müdürü Durhasan Dölek, müdür yardımcısı Yasemin Çönge, öğretmenler, öğrenciler ve veliler ilgi gösterdiler. 

Proje sergisinde öğrencilerin çizdiği resimler, web2.0 araçlarıyla yaptıkları kartlar, oyunlar, oluşturulan ortak ürünler(masal kitabı, akrostiş şiir ve şarkı sözü) ve hazırlanan videolar ilgiyle izlendi. Sergi bir hafta daha ziyaretçilerine açık olacak.

Projeye katılan öğrencilere okul idaresi hediye vererek öğrencileri tebrik etti. Türkçe Öğretmeni G.Kezer proje öğrencileriyle birlikte okul müdürüne proje takvimini takdim etti.


Yorum Gönder

0 Yorumlar